Spływ Wilkusem

Rzeka Pisa

Rzeka Wilkus to pierwotne połączenie jeziora Roś z jeziorem Śniardwy. Ruch wody niezbyt wartki, brzeg podmokły, porośnięty olszyną. Jest to szlak łatwy, ciekawy krajobrazowo i bardzo zróżnicowany. Przez rzekę przebiegają dwa mosty, pierwszy znajduje się na końcowym odcinku jeziora Roś z kolei drugi na drodze między Rostkami a  szosą prowadzącą do Pisza. Wypływając z jeziora Białoławki na rzekę natrafimy na próg wodny, ale nie wymaga przenosek. Wilkus jest idealną rzeką dla miłośników wędkarstwa, gdyż występują tam duże ilości szczupaka, lina, krąpa oraz leszcza. Na szlaku panuje nikłe natężenie ruchu, przeważa cisza i odgłosy przyrody. Dzięki kanałom i przesmykom, spływ można zrealizować bez konieczności transportu kajaków.

Swoją przygodę zaczynamy w Ośrodku Camp-Pisz  znajdującym się nad brzegiem Jeziora Roś w miejscowości Pisz.  Stąd udajemy się przez jezioro  w kierunku śluzy Karwik , do której prowadzi  Kanał Jegliński o długości ponad 5 km- najdłuższy kanał na Mazurach. To właśnie jezioro Roś w raz z kanałem są uważane za początek szlaku żeglownego Wielkich Jezior Mazurskich i stanowią swoiste „Wrota Mazur”.

Na śluzie mamy dwie możliwości, można za opłatą prześluzować się kajakiem na drugą stronę, lub przenieść kajak na drugą stronę śluzy (rekomendowane).  Po minięciu śluzy Karwik, kontynuujemy płynięcie do końca kanału Jeglińskiego.  Za kanałem ujrzymy przed sobą jezioro Seksty, które poprowadzi nas do największego jeziora w Polsce- Śniardwy.

Śniardwy zachwycają bogactwem wysp (jest ich aż osiem!),  płynąc w kierunku rzeki Wilkus nie sposób oprzeć się urokowi wyspy Pajęczej . Położona nieopodal wejścia do Kanału Jeglińskiego i blisko zachodniego brzegu jeziora, gdzie zaczyna się kompleks Puszczy Piskiej. Wyspa w odróżnieniu od położonego około 200 m od niej Czarciego Ostrowa jest bardzo niska i podmokła, co powoduje, że jest mniej atrakcyjna turystycznie niż jej koleżanki.

Wyspą wartą uwagi jest Czarci Ostrów,  w której przebudowę zaangażowany był Fryderyk II Wielki. Wydał on polecenie zaadoptowania wyspy pod ufortyfikowane magazyny (wcześniej istniały tu kurhany Galindów z urnami całopalnymi). Uformowano ziemię w strome nasypy, w sześciu miejscach urządzono szańce pod armaty, a całość dodatkowo otoczono wałem. W centralnej części wybudowano duże piętrowe spichlerze.  Obok stanęły koszary i mniejszy budynek dla oficerów. Na południowo-zachodnim krańcu istniał mały port. Kiedy w 1843 roku zapadła decyzja o budowie twierdzy Boyen w Giżycku Fort Lyck poszedł w zapomnienie. Magazyny rozebrano i przeniesiono na teren nowo powstającej twierdzy. Pozostałe konstrukcje powoli podupadły i uległy totalnej degradacji. Po budynkach zachowały się tylko ślady fundamentów.

Największą wyspą na jeziorze Śniardwy jest Szeroki Ostrów liczy on 70 ha. Jest on połączony z lądem groblą, stąd przez niektórych uważany jest za półwysep. Wyspa jest porośnięta starym drzewostanem mieszanym. Od północno-zachodniego brzegu wyspy roztacza się widok na jezioro Śniardwy. Niegdyś była na niej osada licząca 30 mieszkańców. Z osady pozostały fundamenty domostw i piwnice. Szeroki Ostrów jest wyspą idealnie nadającą się do nocowania ze względu na uwarunkowania terenu oraz możliwość dostania się drogą lądową do sklepu w okolicznej miejscowości Zdory (ok. 4 km w jedną stronę).

Z Szerokiego Ostrowia udajemy się do Kanału Śniardwy-Roś, na szlaku znajduje się jaz- poprzeczna budowla hydrotechniczna piętrząca wodę w celu utrzymania stałego poziomu rzeki. Następnie wpływamy na jezioro Białoławki, na którego lewym brzegu znajduje się miejscowość Kwik (możliwość zrobienia zakupów w lokalnym sklepie), miejscowość mijamy od strony lewej. Wpływając na rzekę Wilkus miniemy próg wodny, stąd udajemy się w kierunku Jeziora Kocioł, z którego wypływają trzy rzeki, wybieramy Wilkus- jest to rzeka najbardziej na wprost wypłynięcia z jeziora Kocioł, widoczny most na rzece.

Wilkusem płyniemy cały czas prosto, dopływając do Jeziora Roś. Przez Roś udajemy się w kierunku Ośrodka Camp-Pisz. Tu kończy się nasza przygoda ze szlakiem rzeki Wilkus.

Atrakcje turystyczne:

  • Kanał Jegliński
  • Śluza Karwik
  • Wyspy jeziora Śniardwy- Czarci Ostrów, Szeroki Ostrów i Pajęcza

Spływ jednodniowy:

 Kwik (j.Białoławki) – J.Kocioł – rzeka Wilkus – j.Roś – Pilchy

Długość trasy: 17 km,

Czas przepłynięcia: 4-5 h,

Miejsce rozpoczęcia spływu: Plaża w miejscowości Kwik,

Miejsce docelowe:  Pilchy,

Cena: Kajak-40 zł, transport do miejsca wypłynięcia- 200 zł do 8 osób, powyżej 8 osób cena ustalana indywidualnie dla grupy .

Spływ dwudniowy:

Pisz ( j.Roś) –Kanał Jegliński- Seksty – Śniardwy – j.Białoławki – j.Kocioł – rzeka Wilkus – Pisz (jezioro Roś): 
Na spływ dwudniowy decydujemy się wyłącznie w przypadku ładnej bezwietrznej pogody, ponieważ znaczna część trasy biegnie jeziorami i o ile małe jeziora są bezpieczne o tyle Śniardwy , które są jeziorem płytkim, w zaledwie kilka minut potrafią rozhuśtać dwumetrowe fale. W przypadku wariantu dwudniowego, warto zanocować na wyspie Czarciej lub półwyspie Szeroki Ostrów

Rzeka Pisa

Długość trasy: 49 km,

Miejsce rozpoczęcia spływu: Ośrodek Camp-Pisz,

Miejsce docelowe: Ośrodek Camp-Pisz,

Cena: Kajak-40 zł za dzień

Rzeka Pisa

Podziel się ze znajomymi