Na ryby

Spływ Pisą

Zapraszamy państwa do wzięcia udziału w spływie Pisą. Jest to niezwykłe przeżycie, gdyż Pisa jest jedną z niewielu dziewiczych rzek mazur. Na jej zboczach próżno szukać sklepów i restauracji, za to możemy podziwiać dziką przyrodę nietkniętą ludzką ręką. Wartki nurt, śpiew ptaków i cień drzew zapewnią Państwu relaks i niezapomnianą przygodę.. Amatorzy długich dystansów też znajdą coś dla siebie, gdyż Pisą można dopłynąć aż do Narwi…

Rzeka PisaPISA – rzeka wypływająca z jeziora Roś i wpadająca do Narwi w Nowogrodzie, licząca 80,4 km; głębokość do 2 m, spadek około 25 cm na 1 km. Łączy Wielkie Jeziora Mazurskie z Wisłą. Z łatwością dadzą sobie na niej radę nawet początkujący kajakarze. Przepływa przez tereny nizinne i podmokłe. Na całej długości jest szlakiem żeglownym. Na zachodnim brzegu towarzyszą jej lasy Puszczy Piskiej niestety w 30 % zniszczonej przez huragan w 2002 roku. Na tych terenach powstał Las Ochronny Szast, projekt mający na celu pokazanie i badanie lasu zniszczonego przez naturalną klęskę żywiołową. Szast jest położony tuż nad Pisą i jest popularnym miejscem odpoczynku dla kajakarzy. Nazwa rzeki pochodzi od wyrazu „pisa”, co oznaczało w języku Prusów bagno, błoto. Niemcy nazywali ją Galindią (od plemienia Galindów, którzy zamieszkiwali niegdyś te tereny).

Pisa to szlak łatwy, o charakterze typowo, nizinnym ( brak stałych przeszkód wymagających przenosek ), malowniczy, najciekawszy odcinek górny i dolny z terenami leśnymi i niewielkimi wzniesieniami terenu. Na trasie słabo rozwinięta stała baza noclegowa szczególnie w górnej i dolnej części sporo dogodnych pól biwakowych . Brak jednak regularnej sieci pól namiotowych z kanalizacją i bieżącą wodą. Na całym odcinku Pisa wije się i silnie meandruje. Środkowy bieg łąkowy i podmokły. Właściwy odcinek rzeczny przemierza część Puszczy Piskiej oraz Równinę Kurpiowską . Jako prawy dopływ Pisa wpada do Narwi na wysokości Nowogrodu.

 

Spływy jednodniowe:

Pisz – Dziadowo: długość trasy 18 km, czas przepłynięcia 3-4 h.

Miejsce rozpoczęcia spływu: Ośrodek Camp-Pisz, położony nad jeziorem Roś przy ujściu rzeki Pisy.

Miejsce docelowe: Most w Dziadowie, pierwszy most na rzece po wypłynięciu z Pisza. Dziadowo – wioska należąca do „Zaginionych Wiosek Puszczy Piskiej”, po II wojnie światowej została opuszczona przez swoich mieszkańców, została po niej tylko nazwa.

Cena: 30 zł za kajak, 80 zł za transport do 8 osób, 100 zł do 16 osób.

Pisz – Jeże: długość trasy 27 km, czas przypłynięcia 4-5 h.

Miejsce rozpoczęcia spływu: Ośrodek Camp-Pisz, położony nad jeziorem Roś przy ujściu rzeki Pisy.

Miejsce docelowe: Most w Jeżach, drugi most na rzece po wypłynięciu z Pisza. Jeże – nieduża miejscowość, licząca 330 mieszkańców, położona na drodze krajowej nr. 63.

Cena: 30 zł za kajak, 100 zł za transport do 8 osób, 120 zł za transport do 16 osób.

Rzeka Pisa

Podziel się ze znajomymi